A royalty free image from the farming industry of two farmers shaking hands in front of a tractor.

Bydło mięsne: warto stawiać na innowacyjność i współpracę

Umowa CETA czyli Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia UE i Kanadą

Niedawno wśród producentów rolnych, osób z otoczenia rolnictwa i mediów zrobiło się głośno na temat umowy CETA, czyli Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia między Unią Europejską i Kanadą. Trudno przewidzieć wszystkie konsekwencje tych ustaleń, jednak podobnie, jak w przypadku producentów mleka, warto patrzeć na całą sytuację szerzej. CETA powinna być impulsem do współpracy między rolnikami i poszukiwania przez nich innowacyjnych rozwiązań.

O co chodzi z CETA?

O co chodzi z CETA? Porozumienie podpisane jesienią 2016 r. i wiąże się ze zniesieniem prawie wszystkich ceł i barier w handlu między UE i Kanadą. CETA może być szansą dla tych przedsiębiorców z Polski, którzy już teraz eksportują produkty na tamtejszy rynek lub planują sprzedawać na nim nowe (np. niektóre owoce). Obawy wiążą się z kolei ze sprowadzaniem do naszego kraju tańszej, modyfikowanej żywności z Ameryki Północnej.

Grupowe zabezpieczenie

Przewidywane skutki porozumienia CETA, podobnie, jak inne okoliczności rynkowe powinny motywować rolników do integracji i współpracy. Działając na takich zasadach, jak do tej pory (najczęściej intuicyjnie, w pojedynkę, na małą skalę) nie są i nie będą oni w stanie konkurować z wielkimi i dobrze zorganizowanymi  gospodarstwami z Kanady.

Rozdrobnienie rolników w Polsce jest bardzo duże (zgodnie z wrześniowymi danymi Agencji Rynku Rolnego liczba rolników zrzeszonych w grupach producentów rolnych wynosiła niecałe 2% wszystkich producentów rolnych w naszym kraju). Co prawda producenci bydła mięsnego działają prężnie i stosunkowo często (w porównaniu z innymi) decydują się na współpracę, to mają jeszcze sporo do nadrobienia, by móc skutecznie rywalizować z wielkimi graczami.

Najważniejsza informacja

Do dyspozycji rolników są m.in. środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, w tym z naboru do działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” (kolejny przewidziany jest na II kwartał 2017 r.), a także działania „Współpraca” (zaplanowanego na I kwartał 2017 r.).

Możliwości uzyskania dofinansowania jest wiele, jednak łączy je wszystkie jedno – kryterium innowacyjności. To jeden z najważniejszych wymogów w przypadku ubiegania się o środki z PROW 2014-2020. Może być on spełniony nie tylko przez duże inwestycje (np. zakup urządzenia do zadawania pasz), ale również mniejsze (np. wykorzystywanie oprogramowania wspierającego dany charakter produkcji czy zarządzanie grupą i gospodarstwem indywidualnym).

Rozwiązania informatyczne z systemem AGREGO

Rozwiązania informatyczne z systemem AGREGO na czele mogą przydać się nie tylko przy składaniu wniosków o środki unijne (automatyczne generowanie dokumentów), rozliczaniu działań, ale również codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa czy grupy. AGREGO umożliwia łatwe wprowadzanie i bezpieczne przechowywanie danych, a także planowanie i poprawę opłacalności produkcji oraz wsparcie w sprzedaży produktów. Ułatwia również bieżącą analizę sytuacji finansowej i płynności, optymalizację planów działalności oraz obniżenie i kontrolę kosztów produkcji, obsługę zakupów i rozliczeń grupowych.

Razem, na innowacyjnych podstawach, można zdziałać więcej!

Zespół AGREGO

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego