Projekt bez tytułu (7)

Dotacje dla rolników 2021

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła niedawno nabory wniosków od właścicieli gospodarstw rolnych, którzy chcieliby uzyskać wsparcie pieniężne dla swoich działalności. Mogą się o takie wsparcie ubiegać z jednej strony młodzi rolnicy, do 40 r.ż. w ramach programu: „Premie dla młodych rolników”, a z drugiej osoby zainteresowane restrukturyzacją swoich małych gospodarstw. Czas na złożenie wniosków jest do maja 2021. Na czym polegają te programy? Czy rolnik może jeszcze otrzymać inną formę pomocy finansowej?

Premie dla młodych rolników – dotacje 2021

Program ten jest ciekawą propozycją dla wszystkich tych rolników, którzy chcieliby rozwijać swoje gospodarstwa rolne, jednak nie dysponują aż takimi funduszami, gdyż są w zasadzie na początku swojej drogi związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa rolnego. Kto może otrzymać tę dotację dla rolników w 2021 roku?

  • osoby, które mają nie więcej niż 40 lat,
  • mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  • mają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1ha,
  • prowadzą działalność gospodarczą rolniczą nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku,
  • są w stanie przedłożyć biznesplan gospodarstwa.

Jest to zatem świetny program dla tych wszystkich osób, które dopiero od niedawna działają, są w trakcie inwestycji rolniczych. Można uzyskać do 150 tysięcy złotych dofinansowania. Ma ona charakter bezzwrotny.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

W przypadku tego programu zaplanowano bezzwrotny budżet do aż 60 tysięcy złotych, trzeba być rolnikiem prowadzącym gospodarstwo o przynajmniej 1 hektarze lub być właścicielem nieruchomości, która powstała to tego, aby prowadzić w niej produkcję działów specjalnej produkcji rolnej.

Kto może ubiegać się o tę dotację i jakie są jej założenia?

  • osoba, która ubezpieczona jest w KRUSie oaz ZUSie,
  • można pracować również na etacie lub prowadzić działalność gospodarczą pozarolniczą,
  • pomoc może być przyznana tylko raz w ramach programu,
  • o dotację może ubiegać się dwoje małżonków, jednak pieniądze może otrzymać tylko jedno z nich.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że każda dotacja musi zostać w pełni przeznaczona na faktyczny cel, czyli rozwój gospodarstwa rolnego. Co istotne, przyznane sumy pieniędzy można przeznaczyć, np. na przebudowę gospodarstwa, zakup nowoczesnego sprzętu, rozwój technologii, itp.

Dotacje dla grup producentów 2021

Co ciekawe, nie tylko właściciele niezrzeszonych gospodarstw mogą ubiegać się o dotację. Program finansowy AMiRM zakłada również pomoc nowym grupom producentów rolnych, którzy składają się z osób fizycznych prowadzących niewielkie gospodarstwa rolne. Tego typu dofinansowanie mogą też otrzymać producenci, np. drobiu, owoców i warzyw. Kwota takiego dofinansowania dla grup to pomoc, która jest realizowana w formie rocznych płatności przez pięć najbliższych lat. Maksymalny limit przyznawanych środków to 100 tysięcy.

Dotacje dla rolników 2021 już ruszyły. W przypadku każdego z tych wsparć można ubiegać się o dofinansowanie do końca maja 2021 roku. Ważnym faktem jest, że programy AMiRM zakładają wsparcie praktycznie każdej grupie rolniczej, zarówno tym młodszym, starszym, jak i zrzeszonym.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego