Projekt bez tytułu (16)

Dotacje unijne dla rolników

Rolnictwo jest prężnie rozwijającym się działem gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczanie płodów rolnych. W ramach jego rozwoju można zajmować się także między innymi: hodowlą zwierząt, uprawą roślin i roli. Nie da się ukryć, że pieniądze na wsparcie gospodarstwa zawsze się przydadzą, zarówno sprzęt, jak i produkty żywnościowe kosztują, dlatego warto starać się o dotacje unijne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi co roku kilka naborów wniosków od właścicieli gospodarstw rolnych, którzy chcieliby uzyskać takowe wsparcie pieniężne i przyznaje dotacje w kilku kategoriach. Jakie są zatem możliwości uzyskania wsparcia pieniężnego?

Dopłaty dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR to agencja wykonawcza, która została powołana do tego, aby wdrażać instrumenty współfinansowane z budżetu UE oraz udzielać pomocy ze środków krajowych. Ściśle współpracuje oczywiście z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy co roku mogą starać się o przyznanie dotacji w kilku kategoriach. Pozwala im to rozwijać swoje gospodarstwo, czyli między innymi kupować nowe maszyny, rozbudowywać gospodarstwo rolne, podwajać hodowle zwierząt itp.

Mimo że od 2018 roku wnioski składa się przede wszystkim przez internet, cyfryzacja nie przestraszyła rolników. W 2019 i 2020 roku złożono ponad 1 milion wniosków o dopłaty.

Programy wsparcia dla rolników

Każdego roku można wziąć udział w kilku programach zakładających wsparcie finansowe rolników. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy osoba prowadząca gospodarstwo zalicza się do młodych rolników, zależy jej bardziej na restrukturyzacji swojego gospodarstwa, czy chce uzyskać wsparcie finansowe na przykład z tytułu przynależności do grupy producentów rolnych.

Poniżej przedstawiamy kilka programów objętych dofinansowaniem.

  • Premie dla młodych rolników – jest to świetny program dla początkujących rolników, którzy nie dysponują aż tak wysokimi funduszami, ponieważ są bardzo często na początku swojej drogi związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa rolnego. Program obejmuje osoby mające nie więcej niż 40 lat. Można uzyskać aż 150 tys. zł dofinansowania.
  • Restrukturyzacja małych gospodarstw – dotacja ta obejmuje rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni przynajmniej jednego hektara. W ramach programu zaplanowano aż 60 tys. bezzwrotnej pożyczki. Warto wiedzieć, że w przypadku tego typu finansowej formy wsparcia można uzyskać pieniądze tylko raz w ramach programu.
  • Dotacje dla producentów rolnych – jest to program wsparcia przeznaczony dla osób zajmujących się produkcją na przykład drobiu, warzyw, czy owoców. Maksymalny limit wynosi w tym programie 100 tys. zł. Pieniądze wypłacane są raz na rok w pięciu transzach.

Zmiany w programie wsparcia finansowego dla rolników

Co istotne, w 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie ustawa, która zakładać będzie brak dopłat bezpośrednich do areału. Pieniądze dofinansowujące otrzymają Jedynie aktywni rolnicy faktycznie uprawiający ziemię. Co ciekawe, w Polsce jest tylko 400 tys. takich gospodarstw, według przeprowadzonego szacunku Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Co roku ARiMR zajmuje się naborem wniosków o dotacje unijne dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne. Dzięki możliwości wzięcia udziału w kilku programach dofinansowujących, rolnicy są w stanie rozwijać swoje gospodarstwa, między innymi kupować nowe maszyny, czy dobudowywać kolejne obiekty. Jest to zatem naprawdę świetna forma wsparcia, pewne zmiany w tym zakresie mają wejść w życie dopiero w 2023 roku.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego