Projekt bez tytułu (17)

Gospodarstwo ekologiczne

Gospodarstwa ekologiczne są obecnie coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, ale również stosunkowo niskie koszty prowadzenia, w porównaniu do gospodarstw tradycyjnych. Dowiedz się, co się wiąże z prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego.

Dokumentacja gospodarstwa ekologicznego

Gospodarstwa ekologiczne powinny być certyfikowane. Wybór jednostki certyfikującej należy bezpośrednio do rolnika. Żeby gospodarstwo mogło być klasyfikowane jako gospodarstwo ekologiczne, musi najpierw złożyć wniosek o certyfikację. Za pierwszym razem do takiego wniosku załącza się wszystkie istotne dokumenty związane z prowadzeniem gospodarstwa. Wśród nich powinny się znaleźć między innymi mapy, ewidencje budynków, obiektów, maszyn, gruntów, informacje o produktach, które mają być wytwarzane ekologicznymi metodami, kwestionariusz producenta i zgoda na kontrolę ze strony jednostki certyfikującej.

Prowadzenie dokumentacji

Żeby utrzymać status gospodarstwa ekologicznego, należy stale prowadzić dokumentację, z nim związaną. Wśród tej dokumentacji powinny się znaleźć karta upraw, rejestr zwierząt, a także ich pielęgnacji i leczenia, rejestr paszowy, czy rejestry sprzedaży i zakupu środków do produkcji. Prowadzenie tak obszernej dokumentacji z czasem staje się uciążliwe i czasochłonne. Istnieją jednak programy, które pomagają ją prowadzić. Wybór programu zależy od indywidualnych preferencji, warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby taki program był prosty i intuicyjny w obsłudze, szczególnie dla osób, które nie korzystały wcześniej z takich programów lub nie radzą sobie z technologią. Kwestią, o którą warto zadbać, jest też zakres, w jakim może pomóc program. Jednym z polecanych programów, o szerokim zakresie możliwości dla gospodarstw ekologicznych jest program Agrego Rolnik.

Program Agrego Rolnik

Jest to tani program on-line, który umożliwia stałą kontrolę wszystkiego, co się dzieje w gospodarstwie. Ułatwi planowanie odpowiednich działań, zarządzanie, systematyczną analizę podejmowanych kroków w obszarze swojej działalności. Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, a korzystać z niego można w dowolnym czasie i miejscu, za pomocą każdego urządzenia, które ma dostęp do internetu. Za jego pomocą można między innymi:

  • przechowywać i archiwizować wszystkie dane związane z działalnością rolniczą,
  • prowadzić i generować potrzebną dokumentację (faktury, formularze IRZ, karta pola, księga rejestracji zwierząt, spis stada trzody)
  • ubezpieczać swoje uprawy,
  • planować sprzedaż i zakup towarów,
  • prowadzić i rozliczać rachunkowość przydatną do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także uzyskać dodatkowe punkty w ramach programu.

Jedną z najistotniejszych kwestii, które są związane z działalnością rolniczą, jest to, żeby rolnik mógł całkowicie poświęcić się rolnictwu. Prowadzenie obszernej dokumentacji jest wymagające i ogranicza czas, który można poświęcić na działalność gospodarczą, dlatego programy ułatwiające ewidencję rolniczą są świetnym wyborem dla każdego rolnika.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego