????????????????

Niekończąca się mleczna opowieść z grupowym happy endem

Usprawnienie produkcji, tworzenie grup producenckich i wzmacnianie pozycji na rynku to dla producentów mleka dobre kroki do wyjścia z mlecznej „huśtawki”. Zniesienie kwot mlecznych oraz rosyjskie embargo na żywność z UE przyczyniło się do znacznego spadku cen mleka. Choć w ostatnich miesiącach poszły one w górę, przyszłość wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Zamiast niepewnie patrzeć na to, co przyniosą najbliższe miesiące, warto odpowiednio się „zabezpieczyć”.

Przepis na stabilność

Współpraca producentów przynosi im wiele korzyści i sprawdza się niemal w każdej sytuacji. Silnym grupom łatwiej np. obniżać koszty produkcji, uzyskiwać wyższe ceny za swoje produkty, a także „przejmować” na siebie część działań pośredników czy przetwórców (takich, jak np. sprzedaż mleka).

Dobry start dla producentów mleka, którzy chcą działać razem, mogą zapewnić środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Jeden z naborów niedawno się zakończył, ale kolejny przewidziano na II kwartał 2017 roku. Warto poznać związane z nim wymogi, by dobrze się do niego przygotować.

Dopełnienie formalności potrzebnych do złożenia wniosku zajmuje zwykle około 2 miesiące. Najważniejsze z nich to: utworzenie grupy po 1 stycznia 2014, uznanie grupy i wpis do rejestru grup producentów rolnych przez Dyrektora Oddziału Terenowego ARR po zatwierdzeniu planu biznesowego obejmującego 5-letni okres działalności oraz uzyskanie numeru identyfikacyjnego nadawanego przez ARiMR (oddział powiatowy).

Innowacyjna podstawa

Grupa, która chce ubiegać się o wsparcie w ramach tego naboru, powinna zaplanować też inwestycje, przyczyniające się do realizacji celu innowacyjności, przeciwdziałaniu zmianom klimatu czy ochrony środowiska. Co ciekawe, cel innowacyjności można realizować nie tylko przez duże wydatki (związane np. z zakupem nowoczesnych dojarek), ale również mniejsze inwestycje. Przykładem takich inwestycji jest zakup oprogramowania wspierającego dany charakter produkcji lub zarządzanie grupą i gospodarstwem indywidualnym (np. systemu AGREGO).

W jaki sposób system AGREGO może przydać się producentom? Poprawia on bieżące funkcjonowanie, wymianę informacji i monitorowanie produkcji. Pozwala wprowadzić też jednolite standardy organizacyjne we wszystkich gospodarstwach należących do członków grupy (zamiast tzw. zarządzania intuicyjnego). Jego wykorzystanie minimalizuje ryzyko utraty dofinansowania wynikające z niedopełnienia szeregu wymaganych formalności. AGREGO zawiera też specjalny moduł dla doradców rolnych, wspierających producentów w edukacji, procesie tworzenia grup producentów rolnych i ubiegania się o środki unijne.

Kryterium innowacyjności jest równie ważne w przypadku innych naborów w ramach PROW 2014-2020. Im większa jest więc świadomość, jak bardzo oprogramowanie komputerowe może przydać się w jego realizacji i jak bardzo wymiana informacji i wspólne działania mogą pomóc producentom mleka, tym lepiej.

Zespół AGREGO

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego