Projekt bez tytułu (17)

Rolnictwo precyzyjne – co to jest?

Od kilku lat można obserwować duży rozwój technologiczny. Zachodzi on nie tylko w branży informatycznej, czy elektrycznej, ale także w wielu sektorach przemysłowych, usługowych, czy rolniczych. W świecie gospodarczym obecnie funkcjonuje pojęcie rolnictwa 4.0, inaczej nazywanego rolnictwem precyzyjnym. Jest to nowoczesny rodzaj prowadzenia gospodarstwa rolnego polegający na wspomaganiu tego systemu komputerowo. Pozwala to monitorować zakres pracy maszyn, a także analizować otrzymane wyniki. Co można jeszcze powiedzieć o rolnictwie precyzyjnym? Na czym polega i w jaki sposób go prowadzić?

Rolnictwo precyzyjne

Jest to rodzaj rolnictwa, który polega głównie na gromadzeniu danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie całego pola. Obecnie rolnicy korzystają z nowoczesnych technologii, traktory i kombajny najczęściej automatycznie wyznaczają tor jazdy na polu, natomiast drony i satelity latające nad polami sprawdzają, czy maszyny pracują w jak najlepszym porządku. Urządzenia informują także o tym, jaki jest stan upraw. Nie da się ukryć, że pozwala to na dużo bardziej efektywne zarządzanie gospodarstwem, jak również przyczynia się do automatyzacji wielu procesu rolniczych.

Na czym polega ten rodzaj rolnictwa?

Już w 1970 roku można było zaobserwować pierwsze początki rolnictwa precyzyjnego. Europejczycy wprowadzili technikę tak zwanego autoprowadzenia, co umożliwiało tworzenie różnorodnych ścieżek technologicznych na polach. Jednak dopiero w przeciągu ostatnich 15 lat pojawiły się różnorodne zmiany technologiczne, które wpłynęły na mechanizację agrokultury znaną w obecnym kształcie.

Rozwój technologiczny systemu satelitarnego GPS i GNSS pozwolił też śledzić pozycje maszyn na polu. Dzięki temu można obecnie tworzyć różnorodne mapy topograficzne, dokładnie analizować stan gleby i roślin, sprawdzać kondycję warzyw, owoców i krzewów. Można również tworzyć strategię precyzyjniejszego siewu i stosowania odpowiedniej ilości nawozu. Nie da się ukryć, że w dużej mierze sprzyja to optymalizacji kosztów.

Rolnictwo precyzyjne – jak wprowadzić?

Wprowadzenie rolnictwa precyzyjnego polega w dużej mierze na dokładnej analizie poszczególnych właściwości pola. O czym warto pamiętać?

  • Badanie gleby – przede wszystkim najpierw należy poznać własną glebą znajdującą się na polu. Dlatego przed wprowadzeniem rolnictwa precyzyjnego dobrze jest wykonać mapowanie terenu i próby glebowe, czyli pobrać nieco gleby do badania.
  • Dostosowanie nawozów – jeśli otrzymasz już wyniki rodzaju gleby z laboratorium, możesz dostosować zabiegi do każdego wycinka pola. Dzięki temu z większą dokładnością i precyzją będziesz stosować odpowiednie preparaty odżywcze i środki ochrony roślin.
  • Monitorowanie pola – obecnie rolnicy monitorują swoje pola przy wykorzystaniu różnorodnych urządzeń wyposażonych w satelity GPS i GNSS. Najczęściej służą do tego nowoczesne drony, a także czujniki, które montuje się nowoczesnych kombajnach lub traktorach.

Co warto mierzyć?

Podczas wykonywania odpowiedniego mapowania i nanoszenia swoich analiz na mapy pola, warto sporządzić sobie listę rzeczy, które powinny być mierzone. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wprowadzanie nowoczesnych technologii do zarządzania gospodarstwem rolnym.

  • Właściwości fizyczne i chemiczne gleby,
  • Choroby roślin,
  • Wysokość plonów,
  • Poziom wysuszenia,
  • Obecność szkodników i chwastów,
  • Opady, nasłonecznienie, wiatr, temperatura,
  • Wysuszenie gleby.

Rolnictwo precyzyjnie jest obecnie niezwykle popularną formą zarządzania gospodarstwem rolnym. Dzięki rozwojowi techniki można zautomatyzować wiele procesów rolnych, badać stan pól, a także mierzyć efektywność prac, wykorzystując nowoczesne urządzenia typu dron, czy satelity GPS.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego