Uznanie grupy producentów rolnych powinno być łatwiejsze

Uznanie grupy producentów rolnych powinno być łatwiejsze

Uznanie grupy producentów rolnych to była droga przez mękę…

Pod koniec lipca ARiMR zasygnalizowała długo oczekiwaną zmianę podejścia do integracji polskiego rolnictwa. Dotychczas uznanie grupy producentów rolnych było procesem mozolnym i czasochłonnym – potrafiło rozciągnąć się na okres nawet 2 lat.

Głównym problemem było uzyskanie akceptacji dla proponowanych przez grupy sposobów realizacji celów określonych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. Każdy oddział regionalny ARiMR widział to inaczej i miał w tym zakresie inne oczekiwania. Brak jasnych wytycznych i jednoznacznych interpretacji w tym zakresie powodował, że urzędnik oceniający plan biznesowy nie miał pewności czy zaproponowane przez grupę rozwiązania faktycznie zapewnią realizację celów i na wszelki wypadek wolał odsunąć podjęcie decyzji o jej uznaniu w czasie.

Katalog dobrych praktyk

Na szczęście postulaty liderów grup i doradców wspierających proces integracji zostały wysłuchane i długo oczekiwany katalog dobrych praktyk w zakresie realizacji celów powstał i jest już dostępny na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto podkreślić, że katalog oprócz inwestycji obejmuje również działania niskonakładowe, lub wręcz bezkosztowe, tak więc integracja wcale nie musi być droga. Środki z dofinansowania dla grup producentów rolnych w okresie pierwszych 5-ciu lat działalności powinny być przeznaczone przede wszystkim na organizację grupy (kluczowy jest wybór modelu działania), budowę i zacieśnianie wzajemnych relacji między rolnikami, rozwijanie kompetencji lidera i członków oraz na budowanie współpracy pomiędzy grupami. Niekoniecznie natomiast na realizację drogich inwestycji. Na to przyjdzie czas, kiedy grupy faktycznie docenią już wartość współpracy, a ich członkowie odczują wymierne korzyści i nie będą mieli wątpliwości, że chcą działać razem i rozwijać się również po zakończeniu okresu objętego dotacją.

AGREGO w Planie Biznesowym

Jednym z przykładów pozwalających na niskobudżetowe zrealizowanie celów jest wdrożenie systemu AGREGO Grupa. W cenie już od 174 złotych miesięcznie (w zależności od liczebności grupy) można zrealizować nawet 4 cele. AGREGO Grupa wspiera planowanie produkcji grupy i jej poszczególnych członków, wspiera wspólne zaopatrzenie oraz zarządzanie sprzedażą grupowa, a także jest innowacyjną platformą wymiany informacji między członkami GPR.

Co więcej AGREGO pozwala na łatwą współpracę pomiędzy wieloma grupami, budowanie wspólnej oferty i co najbardziej istotne – pozwala uzyskiwać wyższe ceny sprzedaży produkcji rolnej wszystkim użytkownikom.

Dzięki zmianie podejścia ARiMR i powstaniu katalogu dobrych praktyk uznanie grupy powinno być szybsze i łatwiejsze. A dzięki nowoczesnym narzędziom pozwalającym na budowanie i wspieranie współpracy pomiędzy rolnikami i wieloma grupami, proces integracji polskiego rolnictwa w końcu ma szanse nabrać tempa i przynieść realne korzyści rolnikom.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego