model-4480916_1920

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu maszyn rolniczych?

Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Nie da się ukryć, że kupno choćby sprzętu, jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Dofinansowanie zakupu maszyn można uzyskać, biorąc udział w programach organizowanych przez, np. PROW. Koniecznie jest natomiast wypełnienie odpowiednich wniosków i złożenie ich, np. w biurze regionalnym ARiMR.

Warto najpierw zorientować się, jaki program jest w obecnym czasie realizowany, a także, jakie są jego założenia. Dzięki temu rolnik będzie mieć wiedzę na temat tego, czy rzeczywiście może wziąć udział w takim programie. Nie należy się jednak obawiać, gdyż możliwości takich zwykle jest kilka.

Dlaczego warto skorzystać z dotacji unijnych dla rolników na zakup maszyn?

Przede wszystkim dlatego, że maszyny są coraz droższe. W typowym gospodarstwie rolnym koniecznie trzeba posiadać, m.in. ciągnik, agregat siewny, kombajn, czy też opryskiwacz. Każda z nich może kosztować nawet od kilkuset tysięcy złotych wzwyż, w zależności od modelu, stanu technicznego lub wieku. Dotacja pozwoli usprawnić funkcjonowanie gospodarstwa.

Nie da się ukryć, że najbardziej poszkodowane są dość niewielkie gospodarstwa rolne, których właściciele stawiają przede wszystkim na zakup jedynie podstawowych środków do bieżącej produkcji. Kryteria dofinansowania bardzo często nie są wygórowane, natomiast kwoty dość pokaźne pozwalające na modernizację i rozwój gospodarstwa.

Jakie są przykładowe kryteria uprawniające do uzyskania dotacji do zakupu maszyn?

Wszystko zależy oczywiście od programów, ale ich kryteria są na tyle zróżnicowane, że może w nich wziąć udział praktycznie każdy rolnik. Niektóre programy obejmują jedynie rolników, którzy dopiero rozpoczynają działalność, inne skupiają się na tych, którzy ubezpieczeni są w KRUSie. Dotacje do zakupu maszyn rolniczych mogą otrzymać też producenci rolni.

Są także dofinansowania, które zakładają przede wszystkim pokrywanie strat klęsk żywiołowych lub też dotyczą zakupu nowej, nierejestrowanej maszyny spełniającej normy UE.

Jakie są dostępne źródła dotacji unijnych dla rolników na zakup maszyn?

Głównym programem zajmującym się takim dofinansowaniem jest: PROW, inaczej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W jego skład wchodzi kilka mniejszych strategii, zakładających wsparcie finansowe właścicieli rolnych, m.in. chcących zakupić maszyny rolnicze. Są to, np. programy:

  • premie dla młodych rolników,
  • modernizacja gospodarstw rolnych,
  • restrukturyzacja małych gospodarstw,
  • rozwój przedsiębiorczości,
  • inne.

Gdzie składa się wnioski o przyznanie dotacji dla rolników na zakup maszyn?

Poprawnie wypełnione formularze zgłoszeniowe należy złożyć w placówce regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w skrócie ARiMR. Co więcej, korzystając z ich strony głównej, można pobrać odpowiednie dokumenty. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy dotyczą one tego konkretnego programu, z którego chce się skorzystać.

Podsumowanie

Istnieje kilka programów w ramach PROW, w których rolnicy mogą starać się o dofinansowania zakupu maszyn rolniczych. Jak wiadomo, sprzęty te są bardzo drogie, nie każdy właściciel gospodarstwa może pozwolić sobie na taki zakup. Dzięki takim dotacjom można nie tylko zmodernizować gospodarstwo, ale zwiększyć znacznie sektor produkcji i sprzedaży.

Dane firmy

Agrego

ul. Obornicka 330

60-689 Poznań

NIP: 7792410101

Telefon: 506 049 004

Innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Dotacje na Innowacje

Europejski fundusz rozwoju regionalnego